Jak dbać o zęby psa? Higiena jamy ustnej psa

/
8 Comments

Psie zęby tak bardzo potrzebne naszym pupilom w życiu, a jednak najczęściej zaniedbywane przez ich właścicieli. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego każdy człowiek o swoją jamę ustną dba kilka razy dziennie, a o swoim psie zapomina? Postaram się w tym poście przybliżyć jak łatwo utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej czworonogów, wystarczy troszkę konsekwencji. 

CZĘSTOŚĆ WYSTĘPOWANIA KAMIENIA NAZĘBNEGO

Skala występowania takiego problemu jest ogromna. Myślę, że ponad 80% psów przychodzących do salonu cierpi na dolegliwości związane z powstawaniem płytki nazębnej, co przyczynia się do zapalenia dziąseł, następnie ozębnej a na końcu do ogromnego bólu i utraty zębów. 


Kamień najczęściej jest zauważalny u psów małych ras, typu shih tzu, yorki, lhasa apso, maltańczyki, bolończyki, itd. Nawet po całkowitym usunięciu u weterynarza ma skłonności do powrotu w bardzo krótkim czasie - niecały rok. Właściciele takich psów powinni zwracać szczególną uwagę na higienę jamy ustnej swoich czworonogów, żeby co roku nie musiały być poddawane narkozie. 

PRZYCZYNY

To chyba jedna z najprostszych odpowiedzi - zaniedbanie. Gdyby człowiek nie mył zębów przez kilka lat, myślę że mógłby podać sobie łapę ze swoim psem. Jednak my ludzie dbamy o zęby. Dzieci od małego uczymy regularnego szczotkowania, a o pupilach kompletnie zapominamy, bo przecież kto 50 lat temu myślał o higienie psiego pyska?


Drugą przyczyną jest nieodpowiedni pokarm, o dużej zawartości węglowodanów. Jeśli karmimy psa tylko gotowanym, to warto zadbać o jakieś gryzaki, ale o tym będzie dalej. 

ZAPOBIEGANIE

Z doświadczenia swojego i innych psów klientów bądź też znajomych mogę polecić kilka rzeczy, które pozwolę odpowiednio zadbać o jamę ustną zwierzaka. Oczywiste jest to, że nie możemy sobie wybrać jednej metody zapobiegania powstawania kamienia, np. tylko szczotkowanie zębów. Aby efekt był najlepszy trzeba skorzystać z kilku sposobów. 

SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW

Szczotkowanie będzie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze dla psa, jeśli przyzwyczaisz go od małego. Czynność tą wprowadzamy powoli. Zęby należy szczotkować okrężnymi ruchami, szczególnie zwracając uwagę na bruzdy i łączenia zębów z dziąsłem. Następnie szczotkujemy w prostymi ruchami od dziąsła w dół, żeby pozbyć się usuniętej wcześniej warstwy zanieczyszczeń. 

Należy pamiętać, że nie wolno nam myć psu zębów naszą ludzką pastą. Psy nie lubią piany, ostrych smaków oraz taka pasta może poważnie zaszkodzić naszemu pupilowi. Jaką więc wybrać? Sklepy zoologiczne mają duży wybór past i każda będzie dobra. My używaliśmy przez dwa lata pasty Trixie. Niedroga i nawet dobra.





Drugą kupioną do testów pastą, która z nami została jest ZYMODENT




Pasta Zymodent dzięki enzymatycznemu kompleksowi rozpuszcza kamień nazębny i ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej zwierzęcia, a także likwidują nieprzyjemny zapach. Kolejnym składnikiem jest środek abrazyjny na bazie krzemionki, które zapewnia ścieranie kamienia oraz osadu przy szczotkowaniu. Dodatkowo występujące w paście jony cynku, który wiąże lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z pyszczka, niwelując go. Jest też katalizatorem podczas reakcji enzymatycznych z zawartym w Zymodencie kompleksie, co między innymi wspomaga rozmiękczanie kamienia i regenerację dziąseł.


U nas efekty zdecydowanie widoczne przy regularnym stosowaniu co drugi dzień. Zdjęcie przed i po zmaganiu się z osadem na zębach.






SZCZOTECZKA PETOSAN


Za to wybór szczoteczki jest o wiele trudniejszy. Wszystko zależy od tego jak duży pysk ma nasz pies. Zdecydowanie dla małych ras odradzam szczoteczki zakładane na palec, bo w przypadku mojego lhasa apso była zbyt duża, nie mieściła się w pyszczku. Najlepsza jest szczoteczka, która czyści zęby z dwóch stron pod odpowiednim kątem. Taką jest Petosan dla shih tzu i lhasaczków w rozmiarze S od 3-6 kg.




DR SEIDEL DEO SPRAY

Jest to spray zwierający chlorheksydynę, stosowany regularnie zapobiega w jakimś stopniu powstawania kamienia nazębnego i ogranicza rozwój bakterii. Często stosowana w stomatologii oraz innych dziedzinach medycyny czy weterynarii. Ma także dużą skuteczność w eliminowaniu zakażeń grzybiczych. Można go też stosować przy stanach zapalnych - przez łagodzący wyciąg z szałwii.




ORAZN




Stosowany u nas co drugi dzień na zmianę z pastą Zymodent również przynosi oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim ma działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo łagodzi stany zapalne dziąseł i spowalnia osadzanie się płytki bakteryjnej.


Występuje on w postaci żelu, który nakładamy na dziąsła za pomocą patyczka do uszu.


PLAQUE OFF DENTAL BITES

Innowacyjna forma uznanego wśród większości dbających o zęby swoich psów właścicieli proszku Plaque Off, tylko ta jest w formie przysmaków. Wygląda jak sucha karma, w dodatku malutka, więc nawet najmniejszy pies nie powinien mieć problemów z pogryzieniem. Zapobiega brzydkiemu zapachu z pyska i osadzaniu się kamienia. Czy działa? Zdecydowanie tak. Rewelacyjnie radzi sobie z niwelowaniem brzydkiego zapachu nawet u starszych psów. Ogólnie klienci sobie chwalą.







POROŻE JELENIA

Poroże jest bardzo twarde i Mortowi nie zdarzyło się odgryźć jakiegoś większego kawałka. Zdecydowanie pomaga w mechanicznym czyszczeniu zębów, czyli usuwaniu kamienia nazębnego lub zapobieganiu jego powstawania. Wzmacnia zęby oraz dziąsła. Myślałam, że mój pies nie będzie zainteresowany gryzieniem poroża, ale codziennie przynajmniej godzinę przy nim spędza. W końcu każdy pies ma potrzebę gryzienia.



Jeśli chodzi o usuwanie kamienia to doskonale sprawdził się u koleżanki, która jest szczęśliwą właścicielką aż trzech piesków rasy lhasa apso. Jedna suka miała delikatny kamień i gryzienie poroża pozwoliło jej się pozbyć tego problemu.

Gryzak wystarcza na bardzo długo. Mortowi zamówiłam jakieś 3 miesiące temu, a jest jeszcze ponad 3/4, więc naprawdę warto zainwestować.



FISH4DOGS SEA JERKY

Wykonane w 100% ze skóry ryby i dzięki swojej chropowatej strukturze usuwają kamień nazębny. A oprócz tego wszystkie psy wariują na ich punkcie - Mort również. Warte polecenia.




KONTROLA WETERYNARYJNA

Na pierwszym miejscu powinnam napisać - kontrola domowa. Pamiętajmy o tym, że nasze psy też odczuwają ból, więc warto dbać o ich uzębienie. Jeśli nasz pies nie daje sobie szczotkować zębów mamy wiele innych opcji, żeby prawidłowo o nie zadbać. Zaglądajmy jak najczęściej do pysków naszych psów i kontrolujmy czy dziąsła nie są zaczerwienione, czy nie ma przykrego zapachu i osadzającego się kamienia.

Warto też pokazać się na kontroli co kilka miesięcy u weterynarza. Może doradzić jak dbać i zobaczyć coś czego my nie jesteśmy w stanie dostrzec. Gorsze przypadki oczywiście trafią na stół do usunięcia kamienia skalerem pod narkozą, dlatego warto pamiętać o kontroli pyszczków! Lepiej zapobiegać!




8 komentarzy:

  1. A mój piesek ma już strasznie starte zęby ;(

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie to wiele osób zapomina o takich miejscach jak higiena jamy ustnej u psa. Dlatego ja jestem zdania, że warto jest to robić, jak i ogólnie przeprowadzać higienę całego psiaka. Fajne kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji psów mają w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ który jak dla mnie jest na ten moment numerem jeden.

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecam gorąco www.centrum-stomatologii.pl – wyleczyli moje zęby podczas jednej wizyty.

    OdpowiedzUsuń
  4. To inaczej niż u człowieka jak opisali mi w https://dentalcomfort.pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Warto dbać o higienę zębów naszego pupila

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.