Jak prawidłowo dbać o uszy psa? Higiena uszu psa

/
9 Comments
Jak prawidłowo dbać o uszy naszych pupili?


Uszy - jest to chyba najbardziej zaniedbywana zaraz po jamie ustnej część ciała psów. Właściciele nie są świadomi ich obowiązku dbania o narząd słuchu swoich pupili, albo wynika to z braku wiedzy. Najczęściej pojawiają się w klinikach weterynaryjnych jak już trzeba zacząć leczenie, zamiast regularnie zapobiegać. Niestety nie dbając narażamy swoje zwierzę na dyskomfort i cierpienie. Więc jak radzić sobie z tym problemem?

JAK WYGLĄDA BUDOWA NARZĄDU SŁUCHOWEGO U PSA?

http://innym-okiem.manifo.com/pies


JAK POWINNO WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWO ZADBANE UCHO?

  • blado różowy kolor małżowiny
  • brak włosów wyrastających z kanału
  • brak brunatnej wydzieliny
  • brak bardzo wysokiej temperatury po przyłożeniu palca
  • brak brzydkiego zapachu




CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ?

Najczęściej spotykaną dolegliwością jest podrażnienie lub zapalenie nabłonka kanału słuchowego przez zalegającą woszczyznę i niewyrwane włosy, które blokują dostęp powietrza do ucha. Ucho w środku ma podwyższoną temperaturę, więc włosy powodują idealne beztlenowe warunku do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego trzeba je regularnie usuwać. 

Jednak dość często okazuje się, że ucho objęte jest już stanem zapalnym i trzeba udać się do weterynarza w celu dobrania odpowiedniego leku. 



Co powinno nas skłonić do wizyty u lekarza weterynarii?
  • częste drapanie okolic uszu 
  • potrząsanie głową
  • charakterystyczny, nieprzyjemny zapach z wnętrza ucha
  • rozgrzana nasada ucha
  • ciemno różowy kolor małżowiny
  • brunatna lub brązowo-czarna maź
  • bolesne ucho (gdy próbujemy dotknąć)


PREPARATY DO PIELĘGNACJI

1) Dermatisan z nanocząstkami srebra



Na ten preparat wpadłam całkowicie przypadkiem, przygotowując prezentację na studia, dotyczącą metod syntez nanocząstek srebra. Postanowiłam ją na koniec wzbogacić o preparaty i leki dla zwierząt, które właśnie zawierają molekuły srebra. 

Tak więc ze względu na mój kierunek studiów zanudzę Was trochę tymi nanocząstkami, bo w końcu co to te nanocząstki?


Nanosrebro to mikroskopijne cząsteczki – jony srebra, które można obserwować jedynie przez mikroskop elektronowy. Nanocząstki są wielkości od 1-5 nm. Mają właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Nanocząstki mają większą powierzchnię czynną. Skuteczność w likwidacji grzybów, wirusów, bakterii, pleśni – wynosi 99%!

Wniosek jest taki, ze czyszcząc ucho takim płynem od razu w jakiś stopniu zapobiegamy rozwojowi grzybów, wirusów oraz bakterii, a moim zdaniem to ogromny plus.

Koszt - ok. 25 zł 


Ciekawostka o nanoczątkach: 

W sta­rożytności stosowano je, aby zapobiegać chorobom i mówiło się, że choroby nie mogą być przekazywane jeśli pije się ze srebrnego naczynia. Aby zapobiec sze­rzeniu się chorób, starożytni Grecy pokrywali srebrem naczynia, których używali do jedzenia i do picia, podobnie jak to czyniły i inne kultury na całym świecie.

W XIV w. ok.25% mieszkańców Europy zmarło na dżumę dymieniczą. Wtedy to bogaci rodzice dawali swoim dzieciom do ssania srebrne łyżeczki jako sposób na zarazę. Dało to początek popularnemu angielskiemu powiedzeniu „Urodzić się ze srebrną łyżeczką w ustach”.

W roku 1884 dr Crede, niemiecki położnik, zauważył, że łagodny roztwór srebra zapuszczony do oczu noworodka zapobiega zapaleniu oczu.

Pionierzy amerykańskiego Zachodu wkładali srebrną dolarówkę do dzbanków z mlekiem, aby pozostawało świeże bez konieczności przechowywania go w chłodzie.



2) Malacetic Aural


Zdecydowanie to taki must have dla właścicieli psów z często nawracającą malassezją, inaczej drożdżycą lub korzystających z kąpieli wodnych. U nas sprawdza się w 100% jak tylko pojawia się drapanie ucha lub zauważę minimalną ilość brunatnej wydzieliny. 

Korzystając z tego preparatu nie zaleca się czyścić ucha, tylko nadmiar zebrać za pomocą wacika. 

Koszt ok. 60 zł

JAK CZYŚCIĆ KANAŁ SŁUCHOWY?

Zacznijmy od tego, że co miesiąc powinniśmy wyrywać włosy z uszu. Można to robić za pomocą palców - wyrywać po kilka włosków jak pies śpi. Przyzwyczajać go do tego najlepiej od małego. Można też wyrywać za pomocą specjalnych narzędzi dostępnych w większości internetowych sklepów groomerskich lub zoologicznych. 

Jeśli mamy ogromny problem żeby zrobić to samemu to warto raz w miesiącu odwiedzić lekarza weterynarii lub groomera żeby pomógł nam w tej czynności. 




Następnie warto przygotować sobie patyczki do uszu raz waciki kosmetyczne do oczyszczenia kanału i małżowiny. 


A reszta na filmiku:



JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ USZY?

Jeśli nie ma żadnych problemów z uszami to czyścimy je raz na 2-3 tygodnie i spokojnie powinno wystarczyć. Najlepiej czyścić raz w tygodniu, ale sama o tym zapominam. Usuwanie włosów z uszu koniecznie raz w miesiącu.

Jeśli są często powracające infekcje to niestety, ale trzeba pamiętać o czyszczeniu raz w tygodniu i regularnym zakrapianiem preparatem np. malacetic.

Jeśli jest stan zapalny to trzeba udać się do weterynarza i on ustali co ile czyścimy, czym i dobierze odpowiednie leki. 

9 komentarzy:

  1. Są właśnie specjalne płyny którymi możemy czyścić psie uczy i wtedy nadmiar sierści i woskowiny który się tam znajduje zostaje usunięty. Poniekąd jest to bardzo ważna kwestia jeśli zauważymy że nas pies zaczyna się nadmiernie drapać w uchu. Ja również inne rzeczy do pielęgnacji kupuję w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ gdzie jest to miejsce właśnie z kosmetykami dla psów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam, jeśli ktoś na początku nie wie jak prawidłowo czyścić uszka swojemu pupilowi lub się tego boi, lepiej poprosić weterynarza lub groomera, żeby pokazał jak zrobic to prawidłowo. pamiętajmy o regularnej pielęgnacji uszu pieska.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest higiena uszu psa

    OdpowiedzUsuń
  4. Naprawde.oh.ah.a moze prawdziwie by ktos poradził co zrobić gdy pies ma już stan zapalny..tak po domowemu i bez nsciagajacych zarobkiewiczów weterynaryjnych? Bo same banały albo ohah ..tu czytam A KONKRETU ŻADNEGO

    OdpowiedzUsuń
  5. Co za filmik..żanej delkatności .jakby sztucznym sie zajmowała...Pierwsze widze zeby patyki psu wpychać.Przecież on zatka te woskowine..obzydliwy film bo niedelikatny ..Co za babsko!!!fuj!!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Obsługiwane przez usługę Blogger.